Charakterystyka taśmy pakowej kauczukowej

Specyfika taśm pakowych kauczukowych wynika w dużej mierze z właściwości klejów kauczukowych, które tworzą wiązanie znacznie szybciej niż pozostałe. Taśmy pakowe kauczukowe to uniwersalne rozwiązanie o wielu zastosowaniach. Ze względu na fakt, że charakteryzuje je wysoka wytrzymałość, mogą być wykorzystywane do zaklejania dużych kartonów. Jak powstaje klej kauczukowy? Kauczuk jest pierwszym materiałem, którego użyto do […]

Specyfika taśm pakowych kauczukowych wynika w dużej mierze z właściwości klejów kauczukowych, które tworzą wiązanie znacznie szybciej niż pozostałe. Taśmy pakowe kauczukowe to uniwersalne rozwiązanie o wielu zastosowaniach. Ze względu na fakt, że charakteryzuje je wysoka wytrzymałość, mogą być wykorzystywane do zaklejania dużych kartonów.

Jak powstaje klej kauczukowy?

Kauczuk jest pierwszym materiałem, którego użyto do produkcji kleju. To materiał składający się z długich cząsteczek polimerów, posiadający właściwości elastyczne. Za sprawą dodawanych do niego substancji modyfikujących, klej kauczukowy uzyskuje określone właściwości. Kauczuk naturalny to substancja otrzymywana z lateksu, czyli soku mlecznego drzewa kauczukowego. Rozpuszczany jest w rozpuszczalnikach organicznych. Ogromne zapotrzebowanie na kauczuk naturalny sprawiło, że rozpoczęto produkcję kauczuku syntetycznego. Kauczuk syntetyczny jest wytwarzany w ramach syntezy chemicznej i najczęściej przybiera postać polimeru lub kopolimeru. Do powstania kleju kauczukowego wykorzystywany jest chlorokauczuk, który, jak sama nazwa wskazuje, powstaje w wyniku procesu chlorowania kauczuku.

Jakie właściwości posiadają taśmy pakowe kauczukowe?

Użyty do produkcji taśm pakowych klej na bazie kauczuku charakteryzuje się doskonałymi właściwościami wiążącymi. Tym, co wyróżnia taśmy kauczukowe, jest ich duża kleistość oraz wysoka elastyczność. Są odporne na wilgoć i oddziaływanie warunków atmosferycznych. Nośnikiem klejącym w taśmach kauczukowych jest w większości przypadków folia polipropylenowa.

Taśmy z klejem na bazie kauczuku naturalnego (solventowe)

Spoiwem w tych taśmach jest klej na bazie kauczuku naturalnego. Pozyskiwany jest z lateksu, który wydzielają niektóre gatunki roślin. Kauczuk naturalny słynie z tego, że zachowuje swoje parametry w zmiennych warunkach otoczenia. Świetnie radzi sobie w środowisku wilgotnym oraz w skrajnych temperaturach.

Taśmy z klejem na bazie kauczuku syntetycznego (Hot-Melt)

Taśmy z klejem na bazie kauczuku syntetycznego nazywane są Hot-Melt. To produkty o najwyższej sile klejenia, w których nośnikiem jest folia polipropylenowa. Charakteryzuje je szybkie wiązanie się z podłożem, a także odporność na niskie i wysokie temperatury. Dzięki swoim właściwościom taśmy kauczukowe syntetyczne wykorzystywane są do zaklejania ciężkich kartonów, ale mogą sobie poradzić także podczas zabezpieczania palet.

Zastosowanie taśm pakowych kauczukowych

Taśmy pakowe kauczukowe to produkty o wysokiej sile klejenia. Cenione są tam, gdzie wymaga się mocnego łączenia powierzchni i zabezpieczania przesyłek wielkogabarytowych. Mogą być stosowane w warunkach przemysłowych, w magazynach i sklepach internetowych. Idealnie sprawdzą się w branży transportowej podczas przewożenia narzędzi i maszyn. Ich aplikacja może odbywać się zarówno manualnie, jak i automatycznie. Świetnie poradzą sobie podczas zaklejania kartonów w niskich temperaturach. Użycie taśmy kauczukowej jest gwarancją właściwego zabezpieczenia ładunku.

Powiązane artykuły
  • Taśma do pakowania PP – właściwości

    Taśma polipropylenowa to alternatywa dla taśmy stalowej. Użycie taśmy PP do pakowaniapozwala na doskonałe zabezpieczenie wysyłanego towaru. Tego...

    Czytaj więcej
  • Jaka taśma do pakowania palet będzie najskuteczniejsza?

    Przesyłki paletowe to ładunki wielkogabarytowe, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na czas transportu. Ładunek na palecie może być chr...

    Czytaj więcej
Zobacz wszystko