Remont większości z nas kojarzy się z pyłem, gruzem i zaciekami z farby. Bez względu na to, czy prace remontowe obejmują jedno pomieszczenie czy całe mieszkanie, wnętrza należy odpowiednio zabezpieczyć. Rezultatem prac remontowych są nie tylko zabrudzenia, ale mogą się one zakończyć również uszkodzeniem niezabezpieczonych powierzchni.
Przygotowanie mieszkania do remontu
Jeśli termin rozpoczęcia prac przez ekipę remontową zbliża się wielkimi krokami, warto zadbać też o swój komfort. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni pozostać w mieszkaniu na czas remontu. Podstawą przygotowania wnętrza jest usunięcie z pomieszczeń niepotrzebnych przedmiotów. W remontowanym mieszkaniu powinny zostać wyłącznie niezbędne meble i sprzęty. Dzięki temu uchronimy niektóre przedmioty przed nagromadzeniem pyłu i zniszczeniem. Najważniejszą kwestią podczas zabezpieczenia mieszkania na czas remontu jest staranność. Im dokładniej i szczelniej zakleimy przedmioty oraz powierzchnie, tym mniej sprzątania i strat czeka nas później.
Zabezpieczenie podłóg i ścian
Ochrona podłogi w trakcie remontu jest niezwykle istotna. Każda kropla farby lub lakieru może uszkodzić posadzkę. O ile plamami z farb można sobie jeszcze jakoś poradzić, to uszkodzeń mechanicznych podłogi już raczej nie usuniemy. Podłogę najłatwiej zabezpieczyć rozkładając na niej folię malarską lub kawałki tektury. To doskonałe rozwiązanie, jeśli jej powierzchnia jest podatna na zarysowania. Na ścianach możemy zastosować tzw. foliowe kurtyny, które przyklejana są taśmą papierową. To szybkie i wygodne zabezpieczenie, które z łatwością usuniemy po zakończonym remoncie. Niezawodne podczas prac remontowych są taśmy malarskie ułatwiające ochronę futryn i listew przypodłogowych.
Ochrona mebli i sprzętów
Z niektórych mebli i sprzętów nie możemy zrezygnować nawet na czas remontu, ponieważ użytkujemy je na co dzień. W takiej sytuacji należy zadbać o ich prawidłowe zabezpieczenie. W tym celu należy ustawić zabezpieczane przedmioty w grupie, najlepiej na środku pokoju. Dobrym rozwiązaniem jest owinięcie ich folią malarską i oklejenie taśmą. Taśma malarska może posłużyć także do zaklejenia gniazdek elektrycznych. Jeśli musimy zabezpieczyć kaloryfery, to wystarczy je szczelnie owinąć folią malarską i zakleić taśmą.
Osłonięcie okien i drzwi wewnętrznych
Szyby i ramy okienne są również narażone na uszkodzenia podczas przeprowadzania prac remontowych. Warto szczelnie osłonić je folią ochronną do szyb i zakleić taśmą maskującą. Należy w tym przypadku pamiętać również o zabezpieczeniu ruchomych elementów okna, w tym zawiasów i rolek. Jeśli chodzi o drzwi, to najlepszym rozwiązaniem jest ich demontaż i wyniesienie z remontowanych pomieszczeń. W sytuacji, kiedy nie jest możliwe ich zdemontowanie, wystarczy zabezpieczyć je folią ochronną.
A co ze schodami?
Na czas remontu schody można zabezpieczyć folią budowlaną i taśmą malarską. W przypadku schodów drewnianych idealnym rozwiązaniem będzie rozłożenie kartonowych arkuszy, które stworzą dodatkową warstwę ochronną.